Projekt i stworzenie strony internetowej dla firmy, to jedna z pierwszych czynności od których powinieneś zacząć promocję nowo założonego biznesu. Strony internetowe, są często pierwszym miejscem kontaktu potencjalnego klienta z Twoją ofertą. Dobrze zaprojektowana strona www może więc zdecydować o tym, czy skorzysta on z Twoich usług. Cena strony internetowej jest uzależniona od kilku czynników – jakich? Postaramy się tu odpowiedzieć na to pytanie.
Spis treści – część 1
- Od czego zależy cena strony internetowej
- Wybór systemu na którym zbudowana będzie strona www
-
- Strona internetowa w HTML / CSS
- Minusy stron w czystym HTML
- Strony internetowe WordPress – system zarządzania treścią na www
-
- Projekt graficzny strony internetowej
- Wersja mobilna strony internetowej
- Indywidualny projekt graficzny strony
- Płatne motywy WordPress
- Darmowe motywy WordPress
Od czego zależy cena strony internetowej?
Tworzenie stron internetowych, ich projektowanie, kodowanie i wdrażanie na serwerze, to proces dosyć czasochłonny i skomplikowany. W dużym uproszczeniu można założyć, że czas potrzebny na uruchomienie strony internetowej wynosi od kilku do kilkuset godzin. Wszystko warunkuje złożoność projektu i rodzaj witryny, którą ma zaprojektować i wykonać firma podejmująca zlecenie. Dosyć proste wizytówki firmowe, strony typu OnePage, czy Landingi powstaną więc zdecydowanie szybciej niż zaawansowane witryny korporacyjne, sklepy internetowe, czy konkretne aplikacje webowe.
Należy jednak pamiętać, że nawet stworzenie wizytówki firmowej o przyzwoitej jakości może być procesem trwającym kilkadziesiąt godzin. Tym samym cena strony internetowej będzie odpowiednio wyższa.
Strona internetowa – stronie, więc nie równa. – Dużo zależy od wiedzy i umiejętności projektanta witryn internetowych. To, co cechuje dobre strony www, to zdecydowanie skuteczność i ta kwestia powinna być dla Ciebie najważniejsza przy wyborze wykonawcy.
Dobra strona internetowa będzie po prostu sprzedawać Twoje towary i usługi – ta słabsza narazi Cię na dodatkowe koszty w przyszłości. Często również jakakolwiek modyfikacja źle zrobionych stron internetowych mija się z celem i łatwiej jest je po prostu zbudować od nowa. Nie warto więc szukać oszczędności już na samym początku. Oferty ze znanych portali ogłoszeniowych i aukcyjnych oferujące stworzenie strony www dla firmy za 200, 300 i 500 zł są może dla Ciebie na etapie zakładania firmy korzystne finansowo, jednak wybierając taką ofertę równie dobrze można odpuścić sobie budowanie strony, a za zaoszczędzone pieniądze wydrukować ulotki. Przyjrzyjmy się więc, co właściwie wpływa na cenę zaprojektowania i wdrożenia dobrej strony internetowej i ile powinna ona kosztować.
Wybór systemu na którym oparta zostanie strona
W zależności od budżetu, potrzeb, funkcjonalności i planów z przyszłą rozbudową strony Twoja witryna może zostać zbudowana przy użyciu kilku, jeśli nie kilkunastu nazwijmy to technologii.
Strona internetowa w HTML / CSS
Strony internetowe html / CSS, czasem z domieszką php, to w zasadzie najprostsze technicznie konstrukcje. Często mówi się o nich „strona w czystym html”. Taka witryna nie jest najczęściej spięta z żadnym systemem zarządzania treścią (czytaj niżej), a jej kod ogranicza się do zaledwie kilkuset, jeśli nie jedynie kilkudziesięciu linijek odpowiedzialnych za wyświetlanie szkieletu strony i podstawowej typografii zdefiniowanej w kaskadowych arkuszach stylów (CSS). Na to wszystko nałożone jest kilka elementów motywu graficznego – zdjęć, gradientów etc.
Przygotowanie tego typu strony jest stosunkowo proste, jednak niekiedy również czasochłonne. Potrafi zająć od kilku do kilkunastu godzin pracy programisty.
Przygotowanie strony w czystym html ma bez wątpienia jedną podstawową zaletę – strony html są szybkie (a przynajmniej powinny takie być, jeśli są dobrze wdrożone), gdyż nie ładują do przeglądarki dodatkowych skryptów odpowiedzialnych za ich „wygenerowanie”.
Główne minusy braku CMS na stronie
Minusy? Brak chociażby najprostszego CMS tj. systemu zarządzania treścią sprawia, że z niemal każdą poprawką będziesz musiał biec do programisty, a o wprowadzeniu nowych funkcjonalności i rozbudowy strony raczej zapomnij. Da się, – jednak są ku temu zdecydowanie lepsze rozwiązania. Jeśli więc w przyszłości zamierzasz rozbudowywać stronę www lub chcesz nią po prostu samodzielnie zarządzać i modyfikować – wybierz witryny oparte na systemach zarządzania treścią.
Strony internetowe WordPress – system zarządzania treścią na stronie
WordPress, to bardzo popularny system zarządzania treścią na stronach internetowych. W dużym uproszczeniu oddziela on od siebie część odpowiedzialną za wyświetlanie strony tj. jej kod oraz grafikę od właściwej treści witryny tj. opisów, zdjęć itd. Dzięki takiemu zabiegowi możesz np. dowolnie modyfikować sferę graficzną bez ingerencji w teksty. Tym samym masz możliwość całkowitej zmiany bądź unowocześniania wyglądu swojej strony pozostawiając jej treść dokładnie w tym samym miejscu.
Możesz również edytować samą treść dokładnie jak w edytorze tekstu typu Word, czy LibreOffice. System nie wyświetli Ci żadnego kodu strony, przez co z edycją jej zawartości merytorycznej może poradzić sobie dosłownie każdy, kto chociaż dłuższą chwilę spędził przy komputerze.

Najpopularniejszym na świecie systemem do zarządzania treścią na stronach jest bez wątpienia właśnie WordPress. To CMS, którego początki sięgają 2003 roku. Z jego pomocą można budować strony internetowe takie jak:
- firmowe wizytówki
- blogi
- portale tematyczne
- portale społecznościowe
- strony korporacyjne
- sklepy internetowe
Do WordPressa istnieje setki tysięcy dodatkowych rozszerzeń i motywów graficznych, które pozwalają zrobić z nim w zasadzie wszystko. Bez trudu znajdziesz też wykwalifikowanego specjalistę. Programistę – który wykona poprawki lub unowocześni i rozbuduje Twoją stronę. WordPress ma jeszcze jedną ważną cechę – WordPress jest udostępniany zupełnie za darmo. Oznacza to, że nie płacisz za jego pobranie. Odchodzą więc koszty zakupu licencji skryptu, a jedyne koszty które poniesiesz, to czas pracy programistów którzy dokonają właściwej instalacji, lub dostosowania WordPressa do Twoich potrzeb.
O samym WordPress możesz przeczytać więcej w artykule dostępnym tutaj: WordPress jako silnik stron internetowych
Projekt graficzny strony internetowej
Projekt graficzny strony www odpowiada za to, jak witryna prezentuje się na urządzeniach odbiorczych Twoich klientów. Zanim przejdziemy do samej grafiki – na wstępie poruszmy chyba najważniejszą sprawę… Koniecznie należy pamiętać, że dzisiaj zdecydowana większość ruchu na stronie pochodzi z urządzeń mobilnych – głównie telefonów.
Wersja mobilna strony internetowej – ważny aspekt, który sprawia że cena strony internetowej jest wyższa niż się spodziewałeś
Strona powinna być więc od początku zaprojektowana zgodnie z ideą „Mobile First”, a więc w uproszczeniu – jej projekt przewiduje najpierw przygotowanie niejako okrojonej wersji na smartphone, a dopiero potem powiększanie witryny i rozbudowę do pełnego widoku, który ujrzy użytkownik laptopa, bądź komputera stacjonarnego.

Przygotowanie dobrej, a przede wszystkim szybkiej strony na „mobile”, znacznie podnosi koszt wdrożenia. Choć dzisiaj jest to w zasadzie standardem, nie możesz zapominać, że za czas poświęcony na przygotowanie mobilnej, responsywnej wersji witryny musisz zapłacić dodatkowo. Oczywiście istnieją triki programistów, czy też developerów, które pozwolą ograniczyć ten czas i Twoje koszty – jednak zdecydowanie nie będzie to dobrym rozwiązaniem.
Indywidualny projekt graficzny strony
Przygotowanie indywidualnego projektu strony internetowej znacznie podniesie koszt realizacji Twojej witryny. Pracę grafika można wycenić na 50-200 zł za godzinę. Projekt graficzny nawet prostej strony internetowej to najczęściej od 2 do 5 widoków (podstron). Czas potrzebny na przygotowanie jednej podstrony może zająć od kilkudziesięciu minut do nawet kilkunastu godzin. Najczęściej największą wagę przykłada się do strony głównej, a z racji ograniczeń budżetowych klienta – widoki podstron są do siebie mocno zbliżone, jeśli nie zaryzykować stwierdzenia, że są po prostu takie same. I choć cała strona internetowa musi być oczywiście spójna pod kątem graficznym, to czasem warto poświęcić większą część budżetu na przygotowanie ciekawych, efektownych i oczywiście użytecznych rozwiązań graficznych również na podstronach. Bez tego witryna często wygląda na niedopracowaną, przez co może odrzucać Twoich klientów.
Indywidualny projekt graficzny strony ma jeszcze jedną ważną cechę. Jest robiony pod konkretną branżę, pod konkretnego klienta i jego specyfikę. Jest spójny z Twoim brandem. Jest po prostu Twój i z założenia nie znajdziesz drugiego takiego w sieci.
Indywidualny projekt graficzny strony trzeba jeszcze zakodować do odpowiedniego języka tj. html, php, czy innych java scriptów, dzięki czemu przeglądarka internetowa poradzi sobie z jego wyświetleniem na ekranie komputera lub telefonu użytkownika.
Płatne motywy dla WordPress
Płatne motywy WordPress, to rozwiązanie pozwalające w dużym stopniu ograniczyć koszt budowy strony internetowej stworzonej w oparciu o CMS WordPress. Dużym minusem korzystania z płatnych motywów WordPress może być fakt, że prędzej czy później gdzieś w internecie trafimy na bardzo podobną, jeśli nie tylko różniącą się logo i zdjęciami stronę zbliżoną do naszej witryny www.
Płatne motywy kosztują od kilku do kilkuset złotych. Najczęściej świeżo po instalacji nie wyglądają tak okazale – jak w trybie „demo” i dopiero wprawny developer, tudzież programista lub czasem tzw. „klikacz” musi doprowadzić motyw do ładu zanim w ogóle zacznie przypominać pełnoprawną stronę www. Czynność ta może zająć od kilku do kilkudziesięciu roboczogodzin w zależności od skali złożoności projektu itd.

Darmowe motywy WordPress
Odpowiednikiem motywów płatnych – są jakże to oczywiste – motywy darmowe. Te często również potrafią być funkcjonalne i robią robotę. Zapewniam Cię, że na ich podstawie opartych jest tysiące stron internetowych, które świetnie sprawują swoją rolę. Gdzie więc haczyk?
Często darmowy motyw do WordPressa, ma wiele ograniczeń w funkcjonalnościach, jest uboższy w grafikę bądź wymaga pozostawienia linku autora w stopce. I to chyba najczęściej zniechęca zainteresowanych od skorzystania z tego typu rozwiązania. No bo jak to – na stronie szanowanej, rozwijającej się prężnie firmy napisane jak byk coś w stylu – „Download more Free WordPress Themes”, czy Poweredy by XXX Themes. Niby nic… a jednak boli i nawet przy mocno ograniczonych budżetach potrafi być przeszkodą nie do zaakceptowania.
Sam podpis ze stopki można oczywiście ukryć, ale czy nie wypadałoby go pozostawić w zgodzie z intencją autora motywu z którego w końcu za darmo zamierzamy korzystać? (…)

Cena strony internetowej – Koniec części pierwszej
Jesteśmy zaledwie na samym początku procesu projektowania strony internetowej, a jej koszt już może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy – w zależności od rozwiązań i wyborów jakie podjęliśmy do tej pory.
W drugiej części poruszone zostaną m.in. koszta związane z zakupem zdjęć i tekstów na stronę, a także zakupu serwera, domeny i właściwego kodowania strony internetowej. Kolejnym etapem będzie też jej marketing, promocja, reklama Google ADS (Adwords) i pozycjonowanie stron internetowych.
Strony internetowe dla firm – pixUp Marketing
[kontakt]