Dlaczego podnoszenie pozycji strony w wyszukiwarce jest ważne?

Podnoszenie pozycji strony w wyszukiwarce ma ogromne znaczenie dla jakości i wielkości ruchu, który generowanego przez odwiedzających Twoją stronę internetową. Wyższe pozycje, to potencjalnie większy ruch na stronie. Pierwsze miejsce w Google, osiągnięte na topowe hasła potrafi przyciągnąć na witrynę nawet miliony osób.
W przypadku mocno obleganych haseł pozycjonowanie strony do top 3 (trzy pierwsze miejsca w wyszukiwarce) może okazać się niemal niewykonalnym zadaniem. Na szczęście istnieje tzw. strategia pozycjonowania strony internetowej na długi ogon. Dzięki niemu w stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie podnieść pozycję strony i jej widoczność w Google na dziesiątki, jeśli nie setki fraz kluczowych. Co więcej, tego typu frazy z całą pewnością przyniosą więcej korzyści niż hasła mocno ogólne.
np. hasło „Projektowanie stron internetowych Lublin, tanio”, będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż fraza „Projektowanie stron”.
Dlaczego?

  1. Projektowanie stron, będzie dużo trudniejsze do pozycjonowania. Są firmy, które robią to już od lat – ciężko będzie dogonić je w krótkim okresie czasu i posiadając ograniczony budżet.
  2. Jeśli działamy na rynku lokalnym – słowo Lublin ograniczy nam klientów do tych szukających usługi „na miejscu”. Tym samym unikamy niepotrzebnego przepalania budżetu, odcinając się od części klientów którzy i tak nie skorzystaliby z naszych usług. Widać to dobrze np. na przykładzie słowa „Fryzjer”. Jeśli pokażemy się na tą frazę w Zamościu – przy dobrych może jedna osoba zdecyduje się pokonać dystans 100km, aby odwiedzić nasze studio. Warto zatem przemyśleć ten aspekt. Ta sama zasada tyczy się częstego błędu w kampaniach Adwords, gdzie nieświadome firmy reklamują swoje lokalne usługi w miastach na drugim końcu kraju.

Biorąc pod uwagę punkt pierwszy – pozycjonowanie na „trudne frazy” może nigdy nie zapewnić nam ruchu na stronie. Może się bowiem zdarzyć, że zatrzymamy się na np. 15 pozycji która generuje zaledwie ułamek ruchu i bez np. podwojenia budżetu nasza pozycja nie pójdzie już w górę.

Wybierając łatwe frazy szybciej pójdziemy ku górze

Łatwe frazy pozycjonuje się szybciej. To prawda, jednak każdy kij ma dwa końce. Łatwe frazy nie zapewnią nam odpowiedniej ilości odwiedzających stronę. To, że mamy niszę, produkt, stronę www i wpadliśmy na genialne frazy – nie oznacze bowiem jeszcze, że ktoś ich szuka. Średnie miesięczne wartości wyszukiwań możesz sprawdzić np. w narzędziu Google Adwords, lub aplikacjach firm zewnętrzych takich jak np. SEMSTORM.
Metody pozycjonowania stron internetowych - link building
Nie ma sensu pozycjonować strony na hasło, którego nikt nie szuka. To generuje niepotrzebne koszty. Tym samym, należałoby pozycjonować stronę szeroko (tzw. pozycjonowanie szerokie) na setki, jeśli nie tysiące haseł, które po zsumowaniu dadzą pokaźną liczbę gości.
Taki rodzaj strategii przyniesie wymierne korzyści i stosunkowo szybkie efekty. Dużo większe są bowiem szanse na konwersje z zapytań, które zostały szczegółowo sprecyzowane w trakcie wyszukiwania.

Pozycja, a ruch na stronie

A jak same pozycje przekładają się na ruch? Oczywiście pierwsze miejsce zgarnia najwięcej. Warto więc, aby to nasza strona znajdowała się na szczycie podium. Ruch generowany przez poszczególne miejsca, statystycznie rozkłada się mniej więcej tak jak w poniższej tabeli:

ilość wyszukiwań 1000
pozycja udział wejścia
1 56,00% 560,0
2 13,00% 130,0
3 9,00% 90,0
4 4,00% 40,0
5 4,50% 45,0
6 3,20% 32,0
7 0,35% 3,5
8 2,91% 29,1
9 1,45% 14,5
10 2,55% 25,5

Jak widać, wypozycjonowanie strony do top 3, przy 1000 wyszukiwań danego hasła powinno dać nam od 90 do 560 wejść na stronę w miesiącu. Powinno, bo dobry tag description, a więc opis strony widoczny w Google i jej tytuł może znacząco wpłynąć na tą statystykę. Do tego dochodzą mapy i reklamy Adwords.
Patrząc na tabelę można dojść do wniosku, że przy podanej ilości wyszukiwań hasła już szósta pozycja daje znikome i nieopłacalne efekty. W końcu – nie każdy odwiedzający stronę zostanie naszym klientem. Obniżmy więc wartość z 1000 do 100 i zobaczmy co się stanie:

ilość wyszukiwań 100
pozycja udział wejścia
1 56,00% 56,0
2 13,00% 13,0
3 9,00% 9,0
4 4,00% 4,0
5 4,50% 4,5
6 3,20% 3,2
7 0,35% 0,4
8 2,91% 2,9
9 1,45% 1,5
10 2,55% 2,6

Wygląda to dużo gorzej i ewidentnie, można zaryzykować stwierdzenie – albo jesteś pierwszy, albo nie masz nic. Chyba, że lubisz jeśli odwiedza Cię raptem 0,4 osoby miesięcznie ;).
Oczywiście zebranie kilkudziesięciu tego typu fraz sprawi, że i tak przyciągniemy na swoją stronę tłumy potencjalnych klientów. W przypadku mniejszych biznesów bez znaczących budżetów na działania marketingowe taka strategia może okazać się jedynym wyjściem. Koszt pozycjonowania na długi ogon będzie bowiem zdecydowanie niższy, a mądrze prowadzony przyniesie długofalowe i wysokie korzyści.
Podsumowując, stałe podnoszenie pozycji strony w wyszukiwarce ma wielkie znaczenie. Bez podjęcia konkretnego działania strona internetowa nie wykorzystuje zapewne nawet 10% potencjału, który posiada. Nie przyciągając odpowiedniej ilości klientów sprawia, że jej utrzymanie jest nieuzasadnione i nieopłacalne. Warto więc zainteresować się inwestycją w firmową witrynę i zadbać o jej widoczność w sieci.

Warto zobaczyć:

 
dlaczego podnoszenie pozycji strony w wyszukiwarce jest ważne. Strzałka na wykresie biegnąca ku górze.
tagi: podnoszenie pozycji strony w wyszukiwarce, pozycjonowanie na długi ogon, błędy pozycjonowania