Samodzielna optymalizacja strony www

Optymalizacja stron internetowych, to w dużym uproszczeniu wszelkie działania wykonywane po stronie Twojej firmowej witryny, które mogą wpłynąć na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach, a jednocześnie przyczynić się do wzrostu wygody użytkowania jej przez odwiedzających. Działania te, koniecznie należy wykonać przed rozpoczęciem właściwego pozycjonowania strony. Pozwolą one ograniczyć jego koszt, a jednocześnie wpłyną na jego efektywność. Czy optymalizacja stron internetowych wykonana samodzielnie, to dobry pomysł?
Generalnie wszystko jest dla ludzi, jednak długo można gdybać. Optymalizacja stron będzie na pewno procesem bardzo skomplikowanym dla osoby, która nie posiada żadnego lub zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu stron. Bez znajomości języka HTML raczej się nie obędzie. Aby optymalizacja strony przyniosła pożądane efekty, często należy bowiem dokonać zmian w kodzie witryny. Ta właśnie czynność, może okazać się przeszkodą nie do przejścia przez większość osób chcących podjąć się samodzielnego czyszczenia i optymalizacji własnej strony.

Jakie elementy musimy poprawić podczas optymalizacji strony?

To jak czytają naszą stronę wyszukiwarki internetowe – zależy od struktury jej kodu. W sieci, istnieją standardy kodowania stron, jak również specjalne zalecenia narzucone przez firmy zarządzające wyszukiwarkami. Dostosowanie się do nich sprawia, że nasza witryna jest postrzegana pozytywnie przez roboty indeksujące. Co za tym idzie pozycja strony np. w google będzie wyższa niż pozycja witryny z mało czytelnym kodem.
Na pozycję naszej strony w wyszukiwarce ma wpływ kilka podstawowych czynników. I tak w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić:

  • Tytuły naszych podstron, czy aby na pewno zawarte są w znaczniku <h1></h1>, a więc tym najważniejszym odpowiadającym za określenie tytułu strony. Dobrze, jeśli pojawia się tu fraza kluczowa.
  • Kolejne śródtytuły oznaczone są znacznikami <h2><h3> itd. Kolejne śródtytuły mogą stanowić np. o poszczególnych gałęziach naszej firmy.
  • Obrazki na stronie posiadają atrybut „alt”, a więc tzw. tekst alternatywny za pomocą którego mogą dowiedzieć się co jest na danym zdjęciu.
  • Odpowiednie zagęszczenie i występowanie słów kluczowych (fraz) w tekście, jeśli więc projektujemy strony internetowe – nie bójmy użyć się tego sformułowania kilkukrotnie w treści naszej oferty. Jeżeli fraz kluczowych dla naszego biznesu będzie brakować, to strona na pewno nie będzie pokazywać się wysoko w wynikach.
  • Odpowiednia długość tekstu na stronie. Teksty na poszczególnych podstronach nie powinny być krótsze niż 150 słów. Długie treści jednak, nie wpłyną korzystnie na ich odbiór przez odwiedzających. W „nowoczesnym internecie” dominują raczej krótsze, konkretne artykuły z przewagą zdjęć, gdyż mało kto ma dziś czas na czytanie. Jeżeli przygotowujesz ofertę swojej firmy – postaw na zdjęcia i treść pomiędzy 150, a 300 słów.
  • Linki na stronie. Aby, strona została dobrze zaindeksowana w wyszukiwarce – musi posiadać linki. To za ich pośrednictwem roboty skanujące przemieszczają się po Twojej witrynie. Dobrze zatem postawić na dobrze rozwiązane linkowanie wewnętrzne, którego funkcję może pełnić chociażby menu strony. Warto jednak dodać kilka linków bezpośrednio do podstron z treści artykułu. Podobno linki prowadzące do innych stron również mają wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce, pamiętając przy tym że jeśli podlinkujemy zbliżoną tematycznie witrynę – może wyprzedzić nas w wynikach wyszukiwania.
  • Opis strony (description) – powinien już na pierwszy rzut oka zachęcić użytkownika do przeczytania artykułu, bądź streścić to co znajduje się w jego treści (na stronie). To ten opis w głównej mierze odpowiada za liczbę wejść na witrynę. Jeśli będzie mało przekonywujący, to nawet zajmując pierwszą pozycję w wyszukiwarce – klienci będą nas omijać. Co gorsze, często w opisie strony można spotkać kwiatki typu „strona w budowie”, co na pewno nie zagwarantuje nam wejść. Warto dodać, aby opis był różnorodny dla każdej z podstron.
  • Wielkość strony  – nikt nie lubi jeśli strona internetowa ładuje się zbyt długo. Znaczny odsetek klientów opuści stronę jeśli nie wyświetli się w oknie przeglądarki w czasie maksymalnie 2-3 sekund. Tracimy w ten sposób szansę na sprzedaż. Warto o tym pamiętać i skompresować grafikę strony, a także wyczyścić jej kod html, aby proces ładowania zabierał użytkownikom jak najmniej cennego czasu.

To główne, ale nie jedyne czynniki które wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce. Poprawiając je, na pewno zanotujemy wzrost pozycji o kilka oczek (w przypadku mało konkurencyjnych fraz) jednocześnie unikając dodatkowych kosztów optymalizacji przed późniejszym pozycjonowaniem strony. Oczywiście, kosztów tych unikniemy pod warunkiem, że optymalizacja strony zostanie przeprowadzona w sposób zgodny ze sztuką. Niestety popełnione błędy mogą kosztować nas utracenie nawet kilkunastu pozycji.

Jak dokonać zmian w celu optymalizacji strony www?

Aby samodzielnie zoptymalizować stronę, często będziemy musieli zajrzeć do jej kodu źródłowego. Od razu należy odradzić takie działania osobom bez doświadczenia w kodowaniu, gdyż jeden dodatkowy przecinek przypadkowo postawiony w nieprawidłowym miejscu – może sprawić, że strona najzwyczajniej w świecie przestanie prawidłowo działać. Warto również wcześniej wykonać kopię strony.
Jeżeli nie korzystamy z żadnego systemu zarządzania treścią np. WordPress stoimy niestety na przegranej pozycji i jeśli nie czujemy się na siłach – lepiej, aby optymalizacja strony internetowej została zlecona profesjonalistom.
Aby podejrzeć pliki źródłowe musimy dostać się na swój serwer i z niego pobrać interesującą nas zawartość. Jak to zrobić, najlepiej sprawdzić na stronie swojego dostawcy serwera – w większości przypadków posiadają instrukcję jak zalogować się na serwer.
Pliki źródłowe otworzymy nawet systemowym notatnikiem, jednak dobrze zaopatrzyć się w program typu Notepad++, który będzie jednocześnie kolorował składnię języka html przez co kod strony będzie dla nas bardziej czytelny. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do edycji plików html php i CSS, jednak Notepad++ jest programem darmowym i w 100% spełni swoją rolę.
Po otwarciu pliku – musimy odszukać znaczniki takie jak <h1> <h2> <h3> <img> a także odnaleźć description tag i w nich dokonać odpowiednich zmian.
Jeżeli dysponujemy natomiast panelem zarządzania treścią strony – np. WordPress wtedy tytuły, śródtytuły a także teksty alternatywne obrazków zmienimy za pomocą wizualnego edytora. W takim wypadku nie jest wymagana znajomość kodu html. Często zdarza się jednak tak, że np. domyślny tytuł strony w szablonie z góry określony jest jako nagłówek <h3> – jeżeli będziemy chcieli to zmienić i tutaj musimy zajrzeć do kodu witryny.

Czy samodzielna optymalizacja stron się opłaca?

Dobrze wykonana optymalizacja stron internetowych na pewno przyniesie pozytywny skutek w postaci delikatnych wzrostów pozycji w wyszukiwarce. Jeśli jednak nie znasz się na tym i popełnisz błędy zapewne zdarzy się sytuacja odwrotna, a więc bolesne spadki w wynikach. Czy warto wykonywać optymalizację samodzielnie? Można powiedzieć, że nie. Firmy pozycjonujące oferują tą usługę w naprawdę korzystnych cenach, a w przypadku większej ilości wybranych do pozycjonowania słów kluczowych optymalizację wykonują nawet za darmo.
Zestawiając ten fakt z czasem, jaki będziemy musieli na pracę wykonać jak i z ryzykiem powstałych błędów – osobom bez znajomości składni HTML stanowczo ten proces odradzamy. Proponujemy natomiast samodzielną optymalizację treści strony (włączając w to nagłówki i opisy zdjęć) poprzez edycję w panelu strony. Tu specjalistyczna wiedza nie jest wymagana, tak więc wszyscy korzystający z systemu WordPress stoją na wygranej pozycji.