Sklepy internetowe WooCommerce – jak otworzyć sklep internetowy?

Sklepy internetowe WooCommerce, są bardzo popularnym rozwiązaniem. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim sklep działający w oparciu o WordPress i WC – jest rozwiązaniem serwowanym na licencji GPL. Oznacza, to że dystrybuowany i dostępny do pobrania jest za darmo.

Tym samym niemal każdy w kilka chwil jest w stanie zainstalować sklep internetowy WooCommerce na swoim serwerze. Oczywiście, sama konfiguracja sklepu, motywu jak i dodatkowych funkcjonalności przysporzy już zapewne początkującym sporo problemów. Z tego też powodu mimo że sam silnik sklepu jest darmowy – kompleksowe i sprawnie działające wdrożenie przez programistę – może już wygenerować całkiem niemałe koszty.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest WooCommerce?
 • Podstawowe błędy przy uruchamianiu sklepu internetowego
 • Ile kosztuje uruchomienie sklepu na WooCommerce?
 • Znaczenie mobilnej wersji e-sklepu
 • Jak napisać regulamin sklepu internetowego?
 • Teksty i zdjęcia w sklepie internetowym – ile kosztują
 • Jak pozyskać ruch do sklepu internetowego?
 • Czym jest konwersja
 • Dlaczego Twój sklep nie sprzedaje?
 • Przykład sklepu WooCommerce, który sprzedaje
 • Alternatywa dla Wodrpess + WooCommerce?

Sklep internetowy nie do końca za darmo

Sam silnik sklepu Woo jest dostępny za darmo, a jednak wdrożenie sklepu może sporo kosztować. Jeśli nie czasu, to pieniędzy które poświęcisz na jego modyfikację i dostosowanie do Twojego biznesu. Samo wgranie skryptu sklepu internetowego na serwer – nie załatwia sprawy. Należy sklep umiejętnie przygotować z jednej strony – pod sprzedawane towary. Z drugiej – pod grupę docelową klientów. To duży skrót myślowy, bowiem pracy przy dobrze wdrożonym sklepie będzie naprawdę sporo. W innym przypadku, nawet jeśli uda Ci się wygenerować przyzwoity ruch z wyników organicznych wyszukiwarki Google lub po prostu ten ruch kupisz w postaci kliknięć z reklam Google Ads, Social Media, czy innych kanałów – niezoptymalizowany sklep sam z siebie i tak nie sprzeda tyle ile potrzebujesz, aby utrzymać biznes na powierzchni.

Prowadzenie sklepów internetowych

Tylko ruch na Twoim sklepie jest w stanie zagwarantować sprzedaż. Ruch możesz pozyskać z wyszukiwarki lub kupić go w postaci przekierowań na Twoją stronę z reklam lub social mediów.

UX – doświadczenia użytkowania sklepu internetowego

W ten sposób przechodzimy do chyba najważniejszego tematu w całym biznesie on-line zaraz po marketingu, a więc i generowaniu ruchu do sklepu tj. potencjalnych klientów. To, czy będą oni chcieli zostawić swoje pieniądze w Twoim sklepie zależeć będzie od wielu czynników. Czasem będą to sprawy dla każdego oczywiste jak kształt koła, czasem wprost głupie. „Przeszkadzajki”, do których dojdziesz dopiero po dogłębnej analizie ruchu i zachowań klientów. Czasami na etapie wdrożenia będzie Ci się wydawać, że wszystko jest w porządku, a nagle okaże się dana funkcjonalność nie działa. Albo, mogłaby działać inaczej – prościej i lepiej.

Z wielu takich spraw nie zdajesz sobie sprawy na etapie planowania. Nie będziesz też o nich wiedział w chwili, gdy Twój sklep przyciągnie pierwszych potencjalnych klientów. Dopiero wyżej wspomniana wnikliwa analiza danych statystycznych, ścieżek poruszania się po stronie, stron wyjść ze sklepu, czy nagrywanie sesji użytkowników – da Ci odpowiedzi na pierwsze pytania: co nie działa, co można zrobić lepiej, a nawet co z premedytacją wyrzucić ze sklepu, aby oddziaływał na klienta skuteczniej. Tym samym wartość konwersji była wyższa o chociażby ułamek procenta.

Podstawowe błędy przy projektowaniu sklepu

Niewłaściwe rozmieszczenie kluczowych elementów sklepu – przycisków, formularzy, elementów nawigacji. Mało intuicyjne ścieżki poruszania się po sklepie. Źle dobrane kolory i fonty. Wolne działanie sklepu, długie ładowanie zdjęć produktowych, ich niska jakość lub ich całkowity brak. Słabe opisy produktów, bez języka korzyści, bez kluczowych informacji o produkcie, brak wezwań do akcji.

To wszystko sprawia, że nawet jeśli udaje Ci się generować ruch poprzez pozycjonowanie sklepu internetowego, czy płatne reklamy produktowe Google Ads – większość wydanych środków bezpowrotnie przepalasz. Są to działania nieefektywne, gdyż użytkownicy nie chcą kupować w Twoim sklepie. Pamiętaj, że sprzedajesz nie tylko ceną! Klienci zechcą często zapłacić więcej, jeśli pokażesz im produkt w przystępnej formie przekonując ich, że warto kupić właśnie u Ciebie. Co najważniejsze – będą mogli ten produkt po prostu w łatwy i bezpieczny sposób zamówić. Uwierz, że jeśli ktoś przez 10 dodatkowych sekund ma szukać ikony koszyka, a w kolejnym kroku nie widzi swojej ulubionej bramki płatności – prędzej ucieknie do konkurencyjnej witryny niż dokona zakupu w sklepie, którego obsługa sprawia mu problemy lub rodzi wątpliwości.

Brak wersji mobilnej sklepu lub potraktowanie jej jako mało istotną.

Dzisiaj, w dobie smartphonów z ekranami o powierzchni ponad 5” większość spraw załatwiamy za pomocą telefonu. Szkoda jest nam tracić czas na uruchomienie komputera, tylko po to żeby skorzystać z internetu skoro w zasadzie pełnoprawny komputer mamy cały czas w kieszeni. Przeglądarki mobilne zapewniają szybkość i wygodę w dotarciu do dowolnej informacji. Tym samym znaczna część ruchu w Twoim sklepie będzie pochodzić właśnie z urządzeń mobilnych.

Mobilne strony internetowe Lublin Łęczna Lubartów Chełm

Sklep internetowy musi być dostosowany do różnych urządzeń. Twoi klienci chcą kupować na komputerach, tabletach i telefonach.

W zależności od branży będzie to nawet 80% całego ruchu w sklepie. Większość użytkowników sklepu będzie jedynie oglądać zdjęcia i czytać opisy produktów, aby później i tak złożyć zamówienie i zapłacić za towar z komputera lub laptopa. Funkcjonuje już jednak całkiem spora grupa odbiorców, która nawet codzienne rachunki opłaca z telefonu. W najbliższych latach, ta grupa zacznie się pewnie powiększać jeszcze bardziej. Z tego też powodu – nie możesz użytkowników mobilnych potraktować po macoszemu.

Mobilna wersja sklepu powinna być dla Ciebie jeszcze ważniejsza niż wersja desktopowa. To właśnie na małym ekranie telefonu Twój klient często podejmie pierwsze decyzje zakupowe. Musisz więc zadbać, o prawidłowe dostosowanie sklepu internetowego do wyświetlania na komórkach.

Sposób prezentacji produktu, intuicyjna i widoczna nawigacja, proste filtrowanie produktów, czy w końcu sama szybkość działania sklepu. Wszystko musi tu zagrać perfekcyjnie, aby Twój klient nie zgubił się w sklepie, bądź nie opuścił go znudzony czasem jaki musi poświęcić na załadowanie kolejnych podstron produktowych.

Pamiętaj też o odpowiednim dostosowaniu elementów menu i przycisków do ekranów dotykowych. Nie mogą być zbyt małe i usytuowane zbyt blisko siebie, gdyż problem z ich „kliknięciem” będą miały osoby z większymi palcami dłoni. Szczególnie na mniejszych ekranach np. na popularnych 4,7” I phonach. Tego typu błędy rodzą frustracje użytkownika, gdyż przypadkowe kliknięcie w nie ten link powoduje stratę kolejnych cennych sekund na wczytanie podstron sklepu. Negatywne odczucia użytkowania spowodują, że klienci niechętnie będą do Ciebie powracać – ponownie wybierając sklepy internetowe, które te problemy już dawno rozwiązały.

Opisy produktów w sklepie internetowym i zdjęcia produktowe

Opisy produktów i zdjęcia w sklepie internetowym będą odpowiadać za dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest widoczność Twojego sklepu w wynikach organicznych wyszukiwarki, a tym samym potencjał zawartych w witrynie słów kluczowych na pozycjonowanie sklepu. Jednym słowem dzięki dobrze zbudowanym opisom będziesz w sposób naturalny przyciągać do sklepów klientów z wyszukiwarek.

Drugą równie ważną, a z biznesowego punktu widzenia jeszcze ważniejszą rzeczą jest sprzedaż. Dobry, marketingowy opis produktu, świetne zdjęcia oraz sposób prezentacji tych informacji na podstronie produktowej będzie odpowiadał za skuteczność i ilość sprzedawanych przez Ciebie dóbr.

Tym samym, opisy produktów muszą być przygotowane profesjonalnie z uwzględnieniem dwóch zasad – marketingu i SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe). Tylko wtedy z jednej strony, będziesz w stanie wygenerować odpowiedni i wartościowy ruch w sklepie. Z drugiej – ruch ten będzie w stanie konwertować, a więc wystąpi tak pożądane przez wszystkich „zjawisko sprzedaży”.

Najważniejsza kwestia w tym wszystkim, to zadbanie o unikalne opisy produktów i stron kategorii w sklepie! Nigdy, nie kopiuj tekstów od konkurencji, czy ze stron producentów. Tylko dzięki unikalnym opisom jesteś w stanie konkurować z tymi, którzy w Google zajmują topowe pozycje, generujące ruch na stronie.

Kopiując treści z innych stron strzelasz sobie w kolano. W uproszczeniu robisz kopię czegoś, co już w internecie jest i wyszukiwarka Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W ten sposób nigdy nie przyciągniesz do sklepu potencjalnego klienta, który będzie korzystał z wyszukiwania.

Kopiowanie treści, to często łamanie praw autorskich

Dodatkowo dochodzi jeszcze aspekt prawny. Kopiując treści od kogoś innego naruszasz Prawa Autorskie i Majątkowe. Tym samym możesz spodziewać się, że któregoś dnia listonosz przyniesie do Twojej firmy List Polecony opieczętowany przez Kancelarię Prawną reprezentującą interesy firmy od której skopiowałeś treści lub zdjęcia. Możesz powiedzieć „– ale wszyscy tak robią…”. Robią, ale nigdy nie osiągną sukcesu w e-commerce, a ich biznesy prędzej czy później skazane będą na porażkę. Więcej na temat kopiowania treści, praw autorskich i duplicate content przeczytasz w tekście: Duplicate Content – nie grzesz, nie kradnij i nie idź na łatwiznę!

Zleć przygotowanie opisów produktów copywriterom, a najlepiej seo-copywriterom.

Przygotowanie tekstów do sklepu internetowego najlepiej zlecić seo-copywriterom, którzy napiszą oryginalne treści w oparciu o dostępne w sieci opisy (np. na stronach producentów). Tym samym zapewnisz sobie oryginalne opisy, które z jednej strony będą przygotowane w zgodzie ze sztuką marketingową. Z drugiej będą zgodne z zasadami SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki). Tym samym zostaniesz doceniony przez Google, a Twoje teksty będą wyżej punktowane i notowane w wyszukiwarkach internetowych. Można powiedzieć, że często dzięki temu niemal z miejsca wyprzedzisz konkurencję, która użyła „kopiowanych treści”.

Jaki jest koszt przygotowania opisów do sklepów ?

Cena jednego opisu będzie uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jakiej długości ma być tekst i czy copywriter sam musi wyszukać informację na temat przedmiotu, czy też będzie mieć je dostarczone.
Średnio stawka za opisy produktowe kształtuje się od 8-12 zł za tysiąc znaków ze spacjami. Oczywiście na rynku znajdziesz oferty od copywriterów piszących zarówno za 5zł /1000 znaków, jak i takich biorących 20 zł za każde 1000 znaków. Najlepiej zlecić przygotowanie kilku tekstów próbnych różnym osobom i wybrać najlepszego pisarza. Nie koniecznie kierując się ceną. Dobrze, jeśli przygotowany tekst będzie dokładnie opisywał produkt i zawierał się w przedziale min. 1000-1500 znaków. Idealnie jeśli będzie ich około 2000-2500 jednak nie należy przesadzać z długością. Należy dopilnować, aby copywriter nie lał wody, tylko po to, aby wyrobić limit znaków.

copywriter - opisy do sklepu internetowego

fot. pixabay.com – opisy do sklepu internetowego najlepiej zlecić profesjonalnym copywriterom.

Produkt musi być opisany dobrze i jeżeli będzie opisany dobrze i kompletnie w zaledwie 500 znakach, to głupotą jest pisanie tekstu o długości 300 słów tylko po to, aby zapalić zieloną ikonkę w YOAST SEO (wtyczka analizująca optymalizowanie treści w WordPress i WooCommerce) przy długości treści. W tym przypadku więcej, wcale nie znaczy lepiej!

Jak łatwo policzyć, przy sklepie z setką produktów – koszt opisów wyniesie od 800 do 1200 zł za każde tysiąc znaków opisów. Tak więc przy 2000 znaków będzie to już koszt na poziomie odpowiednio 1600 i 2400 zł. Przy sklepie z tysiącem produktów kwoty sprawiają, że zaczynasz łapać się za głowę. 16 000 zł i 24 000 zł za opisy produktowe robi wrażenie, prawda? Do tej kwoty dolicz jeszcze opisy stron kategorii produktowych i treści blogowe. Rachunek jest prosty.

Oczywiście, nie musisz przygotowywać opisów do wszystkich produktów. Zadbaj jednak o to, aby przynajmniej te kluczowe na których sprzedaży najbardziej Ci zależy posiadały indywidualny i PORZĄDNY – zbudowany w oparciu o „marketingowy bełkot” opis produktu. Niech na początku będzie to 20-50 produktów, potem systematycznie dokładaj nowe. Koniecznie, przygotuj również opisy kategorii produktów.

Brzmi brutalnie, ale bez treści i poniesionego kosztu w postaci wydanych złotówek, bądź poświęconego czasu jeśli sam przygotujesz opisy – po prostu się nie da!

Zdjęcia produktów do sklepu internetowego

Zdjęcia produktów? Pobierz od producentów lub zadbaj o profesjonalną sesję produktową. Pamiętaj o tym, aby były po prostu dobre. Muszą przedstawiać produkt i być zachętą do dokonania zakupu. Zdjęcia staraj się kompresować i zmniejszać. Na prawdę nie potrzebujesz mieć w sklepie zdjęć produktów w rozmiarze 4000×4000 pikseli ważących 1,5-2Mb każde. Czasy ładowania takich fotografii będą koszmarnie długie, a przy kilku zdjęciach na stronie doprowadzisz swoich klientów do szału jeśli korzystają akurat z urządzenia mobilnego w zasięgu 3G.

Dobrą jakość zapewni Ci już zdjęcie w rozmiarach 900-1200 pikseli po dłuższym boku, którego 90% kompresja JPG da wagę pliku na poziomie 100-150 kb.

Więcej o kompresji zdjęć na stronach internetowych przeczytasz w artykule pt. Optymalizacja zdjęć i grafik na stronie internetowej

Pozyskiwanie ruchu do sklepu

Masz już sklep internetowy na WooCommerce bądź innym systemie, ale co teraz? Zaglądasz w Google Analytics, a tam – brak ruchu. I tak od kilku tygodni. Na horyzoncie żadnych perspektyw na lepsze jutro.

Pewnie zapomniałeś o kwestii pozyskiwania ruchu do swojego sklepu. To trochę tak, jakbyś otworzył sklep w piwnicy i zapomniał o nim poinformować swoich klientów. Możesz mieć nawet najlepszy asortyment w okolicy, najlepsze ceny, profesjonalną obsługę i marmurowe podłogi, jednak i tak nikt nie zapuka do Twoich drzwi. Musisz zadbać o ruch na sklepie. Ruch przyzwoitej jakości, najlepiej w ilości liczonej w setkach tysięcy użytkowników miesięcznie. Dlaczego?

Procent konwersji

Konwersja, a więc stosunek kupujących do łącznej liczby odwiedzających wynosi w internecie średnio 1,5%. W zależności od branży procent ten może wynosić czasem mniej, czasem więcej i dobijać nawet do kilkunastu oczek. Załóż sobie jednak, że Twoja konwersja przynajmniej na początku prowadzenia biznesu wyniesie 1% (co i tak jest dobrym wynikiem).

Ile zarobisz w sklepie internetowym?

Tym samym na 100 odwiedzających Twój sklep – w teorii dokonasz aż jednej sprzedaży. Ile zarobisz sprzedając jedną świeczkę, sukienkę, jedną parę butów, bądź etui na telefon? Zakładam, że niewiele. Aby Twój biznes się spinał musisz zapewne sprzedać przynajmniej 50-100 sztuk towaru jeśli prowadzisz mały biznes. Na marży rzędu 50zł zarobisz wtedy 2500-5000, jednak taka kwota będzie zapewne ciężka do uzyskania na większości „tańszych” asortymentów jak wspomniane etui, czy dodatki z branży home deco.

Zacznij więc planowanie od obliczeń. Zastanów się ile musisz miesięcznie sprzedać, aby zarobić kwotę, którą chcesz osiągnąć. Będziesz wtedy w stanie oszacować teoretyczny ruch w sklepie którego potrzebujesz, aby zapewnić sobie zysk.

Jeśli chcesz osiągnąć wspomniane 100 sprzedaży – przy założeniu 1% konwersji – Twój sklep powinien generować ruch na poziomie 10 000 odwiedzin miesięcznie. Uwierz, że na starcie biznesu jest to bardzo dużo. Oczywiście, jeśli Twoja konwersja będzie wynosić 2%, to potrzebujesz już „tylko” 5000 odbiorców, jeśli 4%, to 2500 potencjalnych klientów itd. Warto jednak założyć ten gorszy przypadek – są bowiem branże w których osiągnięcie sprzedaży na poziomie 1% jest już sporym sukcesem. Dużo również zależy od tego co sprzedajesz. Inaczej będziesz traktować podane liczby jeśli handlujesz produktem z marżą 10% od 50 zł niż na te gdzie masz 5% z 1000 zł. Usiądź wygodnie, weź kartkę, kalkulator i policz to dla własnego biznesu.

Jak przyciągnąć ruch do sklepu internetowego?

Możliwości pozyskiwania ruch do sklepu masz co najmniej kilka. Na początek odrzućmy tu ścieżkę, w której dysponujesz na tyle rozpoznawalną markę własną, że reklamuje się ona sama, albo w ogóle nie potrzebuje reklamy. Zanim osiągniesz ten pułap minie pewnie kilka lat, a dla zdecydowanej większości skala ta będzie po prostu nigdy nie osiągalna.

Jak pozyskiwać więc ruch?

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu internetowego. Dzięki pozycjonowaniu sklepu będziesz pozyskiwać klientów z wyników wyszukiwania wyszukiwarki Google (najpopularniejszej zarówno w Polsce jak i wielu innych krajach). Masz do dyspozycji wyniki tekstowe i wyszukiwarkę zdjęć, która w np. w branży modowej może mieć duże znaczenie.

 

Pozycjonowanie 
zapytaj nas o koszt pozycjonowania swojego sklepu internetowego

KONTAKT

 

Pozycjonowanie sklepu najlepiej zlecić specjalistom. Koszt pozycjonowania sklepu? Spory. Dużo zależy od skali na jaką działasz, ilości produktów, jak i samego sklepu. Licz się z wydatkiem na poziomie 1500-5000 miesięcznie dla pozycjonowania fraz na tzw. długi ogon. Jeśli chcesz bić się o topowe hasła mogące ściągnąć największy ruch – wydatek może być dużo wyższy.

pozycjonowanie sklepu internetowego woocommerce

fot. Case Study – sklep internetowy, pozycjonowanie. Widoczność sklepu internetowego w wyszukiwarce Google. źródło: semstorm – Pozycjonowanie sklepu internetowego na przestrzeni lekko ponad jednego roku. Wynik działań: 42 słowa w top-3, 266 słów w top-10, 1311 słów w top-20 i 3750 słów w top-50. Ruch miesięczny na poziomie 7000-9000 unikalnych użytkowników miesięcznie z tendencją wzrostową. Konwersja na poziomie 1,86%. Roczny koszt unikalnych tekstów opisujących produkty ok. 15 000zł. Działania SEO: 12 000 zł + inne koszty obsługi. Na dzień dzisiejszy sklep jest rentowny. W marcu nastąpiło zwiększenie budżetu SEO, co pozwoliło wprowadzić do top-10 na przestrzeni 4 miesięcy ponad 90 dodatkowych fraz. Sklep na rynku od dwóch lat. W pierwszym roku funkcjonowania sprzedaż na poziomie zerowym! Widoczność z tego okresu w wyszukiwarce na załączonym wykresie  z Semstorm (Marzec 18 – Luty 19). W lutym 2019 – doradziliśmy klientowi, aby skasować stary sklep i zbudować go jeszcze raz – tym razem w oparciu w WooCommerce. Równocześnie rozpoczęliśmy pracę nad widocznością sklepu i jego pozycjonowanie, co przyniosło pierwsze efekty wraz z pierwszymi sprzedażami po ok. 3-4 miesiącach współpracy.

 

Stawka za godzinę pracy specjalisty SEO, to 100-250 zł. Do tego należy doliczyć koszt zakupu linków i tekstów sponsorowanych. Jeśli chcesz operować własnym zapleczem SEO bądź „wynajmować” je od Agencji lub specjalisty – koszta bez wątpienia urosną jeszcze bardziej. Najważniejsze w pozycjonowaniu jest to, że na efekt będziesz musiał poczekać. Jeśli masz nową, dopiero zarejestrowaną domenę – nawet kilkanaście miesięcy. W perspektywie czasu pozycjonowanie sklepu jest w stanie zapewnić Ci nawet kilkaset tysięcy wejść na stronę w trakcie każdego miesiąca. Do tego czasu dobrze wspomagać się kampanią w Google ADS.

Google ADS

Google ADS, reklamy tekstowe, displayowe i produktowe. Google ADS (był. Adwords) to system reklamowy działający w modelu PPC (Pay per Click), a więc płacisz za każde kliknięcie w reklamę przekierowujące do Twojego sklepu. Stawki za kliknięcia są różne. W zależności od branży i konkurencji mogą wynosić 0,20 groszy, 2 zł lub 20 zł za każde wejście w reklamę. Nawet to przypadkowe. Jest to najszybszy sposób na pozyskiwanie ruchu do sklepu. Jeśli dzisiaj uruchomisz kampanię reklamową – w chwilę po jej zatwierdzeniu możesz już generować setki osób na swoim sklepie. Oczywiście, za każdą taką wizytę płacisz – bez względu na to, czy klient zakupił Twój towar czy nie.

Reklama w Google ADS, to potężne narzędzie. Masz do dyspozycji również reklamę produktową, czy narzędzia remarketingowe – pozwalające wyświetlać reklamę osobom które już były w Twoim sklepie, a nawet dodały konkretny produkt do koszyka, lecz z jakiegoś powodu nie sfinalizowały transakcji. Z pomocą Google Ads możesz im o produktach z którymi weszli w integrację przypominać. Proste i genialne – na pewno niejednokrotnie zauważyłeś jak reklamy produktów które oglądałeś chodzą za Tobą gdy np. czytasz wiadomości. To właśnie remarketing.

Inne kanały pozyskiwania ruchu

Ruch możesz kupować również w Social Mediach, czy nawet w poczcie internetowej. Prowadzenie profilu Facebook to konieczność, a Messenger, to świetny kanał komunikacji z klientem. Współpraca z influencerami, wpisy gościnne na blogach, posty sponsorowane – to wszystko sprawi, że wieść o Twoim sklepie internetowym rozniesie się znacznie szerzej. Jedno jest pewne – bez odpowiednio opracowanej strategii działań dotyczącej pozyskiwania ruchu – Twój biznes w internecie prędzej, czy później skazany będzie na porażkę. Weź to pod uwagę tworząc biznesplan swojego sklepu internetowego.

Rodo, Giodo, Regulamin sklepu internetowego

Otwierając sklep internetowy należy zadbać o odpowiedni regulamin sklepu internetowego i zgodność sklepu z RODO, a więc zapewnić klientom odpowiednią ochronę ich danych osobowych. RODO, to również obowiązek informacyjny – musisz więc poinformować klienta o sposobie i celu przetwarzania jego danych.

Większość, jeśli nie wszystkie skrypty sklepów internetowych są oczywiście gotowe na te wymogi, jeśli jednak przetwarzasz dane osobowe w innym celu niż obsługa zamówienia (np. marketing) musisz zawrzeć w sklepie dodatkowe informacje wraz z “checkboxami” umożliwiającymi złożenie bądź wycofanie klientom odpowiednich zgód.

Regulamin sklepu internetowego, polityka zwrotów, odstąpień od zawarcia umowy sprzedaży, polityka prywatności, przetwarzania plików cookies i zgody na przetwarzanie danych osobowych dobrze przygotować we współpracy z wyspecjalizowaną w temacie Kancelarią Prawną. W internecie bez większego trudu znajdziesz Radców Prawnych specjalizujących się w opracowywaniu regulaminów sklepów. Wiedzą oni doskonale co regulamin sklepu powinien zawierać. Zwrócą też uwagę na klauzule niedozwolone, które mogą powodować problemy prawne. Napisanie regulaminu sklepu samodzielnie nie jest więc dobrym pomysłem bez praktycznej znajomości zagadnień wynikających z Prawa.

Ile kosztuje sklep na WooCommerce?

Jak widzisz na uruchomienie sklepu na WooCommerce, czy innych skryptach sklepów internetowych składa się wiele aspektów zarówno technicznych jak i prawnych. Teoretycznie darmowy sklep, wcale darmowy nie jest i potrafi kosztować niemałe pieniądze.

Samo wdrożenie sklepu tj. uruchomienie na serwerze jeszcze bez zatowarowania go produktami, to najczęściej koszt między 2000 a 5000 zł. Mówimy tu o instalacji skryptu i dostosowaniu go pod wymagania inwestora. W kwocie tej znajduje się również dostosowanie motywu, a więc szaty graficznej sklepu pod konkretne produkty, branżę i „widzimisię” zlecającego.

Indywidualna szata graficzna, dodatkowe rozwiązania i funkcjonalności mogą podaną kwotę wywindować jeszcze bardziej w górę, a dobry sklep to wynik pracy wielu specjalistów.

 • Programista
 • UX Designer
 • Specjalista seo
 • Copywriter
 • Marketingowiec
 • Osoby odpowiedzialne za dodawanie towarów, ich wysyłkę i bieżącą obsługę sklepu

Najprawdopodobniej nie jesteś w stanie zajmować się wszystkim jednocześnie, czy to z braku odpowiednich kwalifikacji, czy czasu. Większość spraw jak optymalizacja techniczna i SEO, czy marketing będziesz zlecać na zewnątrz, a to generuje dodatkowe koszty o których warto pamiętać planując otwarcie sklepu.

 

sklepy internetowe - kupowanie z urządzeń mobilnych

fot. pixabay.com | cc-0 | Twoi klienci kupują o różnych porach. Często, leżąc w łóżku. Musisz umożliwić im to poprzez stosowanie wydajnej mobilnej wersji swojego sklepu.

Czy na pewno chcesz otworzyć sklep internetowy?

Jeśli myślisz o tym biznesie poważnie – musisz zdawać sobie sprawę, że łatwo nie będzie, a sklepy które odniosły sukces i zarządzane są przez jedną osobę możemy pewnie policzyć na palcach jeden ręki.

Sklep internetowy, to ciągłe inwestycje, analizy, rozbudowa, ulepszenia. Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Zmiany na które musisz być ciągle przygotowany zarówno mentalnie jak i finansowo. Dlatego też dobrze zastanów się czy warto otworzyć swój sklep internetowy? Warto, ale jak widzisz droga do sukcesu wygląda zapewne trochę inaczej niż wyobrażałeś sobie jeszcze wczoraj.

Alternatywa dla WooCommerce – jaki zamiennik dla sklepu na WC wybrać?

Sklep internetowy możesz uruchomić na wielu skryptach i platformach działających w modelu SAAS (z ang. Software as a service – oprogramowanie jako usługa). Więcej na temat sklepów SAAS przeczytasz w artykule: WooCommerce, Prestashop vs zamknięte oprogramowanie

Tak więc, do wyboru masz m.in. sklepy internetowe takie jak:

Darmowe sklepy internetowego

 • WooCommerce
 • Prestashop

Sklepy w modelu SAAS

 • Shoper
 • Shoplo
 • RedCart

Jaki skrypt sklepu internetowego wybrać zależy od wielu czynników. Weź pod uwagę to jak poważnie podchodzisz do biznesu i jak chcesz, żeby wyglądał za rok, dwa. Na początku skrypt nie ma większego znaczenia. Bez względu na wybór będziesz musiał ponieść pewne wyżej wymieniane koszty. Sklepy w abonamentowym modelu SAAS będą łatwiejsze w uruchomieniu, jednak ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb będzie trudniejsze, a często niemożliwe ze względu na zamkniętą strukturę. Wdrożenie teoretycznie darmowych skryptów – w pewnym momencie i tak zapewne poniesie za sobą wydatki. Dolicz do tego domenę i serwer w przypadku sklepów instalowanych na swojej infrastrukturze. To koszt ok. 100 zł za domenę i 200-1000 zł rocznie za serwer pod sklep internetowy. Więcej na temat serwerów dowiesz się z tekstu: Jaki serwer wybrać na firmową stronę?.

Naszym zdaniem w pierwszej fazie przy ograniczonych budżecie lepiej jest wybrać sklep tańszy w uruchomieniu, a nadwyżkę pieniężną przeznaczyć na przygotowanie dobrych opisów produktów, specjalistę SEO i reklamę w wyszukiwarkach bądź Social Media. W innym przypadku możesz mieć odpicowany sklep na którego budowę wydasz 10 000 zł, a sprzedaż i tak nie pojawi się w perspektywie najbliższego roku, a często dłużej.

Pamiętaj, też że wybór platformy nie ogranicza dożywotnio. W przypadku gdy osiągniesz satysfakcjonującą sprzedaż i zaczniesz zarabiać właściwe pieniądze zawsze możesz migrować sklep na inny bardziej rozwojowy i podatny na modyfikacje skrypt.

Obsługa sklepów internetowych – pixUp

pixup marketing sklepu internetowego

Potrzebujesz pomocy z wdrożeniem sklepu internetowego bądź jego pozycjonowaniem? Zapraszamy do kontaktu! W pixUp profesjonalnie zajmiemy się Twoim internetowym biznesem.

Oferujemy m.in:

 • Projektowanie sklepów internetowych
 • Optymalizacja sklepów internetowych
 • Pozycjonowanie sklepów internetowych
 • Audyt sklepu techniczny i SEO
 • Seo Copywriting – opisy produktów zoptymalizowane pod wyszukiwarki

Jak również:

Zapraszamy do współpracy przy projektowaniu, wdrożeniu i promocji sklepów internetowych.

KONTAKT

Sklepy internetowe Woocommerce, prestashop ? projektowanie sklepów internetowych Lublin

tematy: sklepy internetowe Lublin, pozyskiwanie ruchu do sklepu internetowego, pozycjonowanie sklepów, uruchomienie sklepu internetowego, WooCommerce

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *