Jaki serwer wybrać na firmową stronę?

Do założenia i uruchomienia strony internetowej potrzebujemy serwera i domeny. Wybierać możemy pośród wielu ofert hostingów dostępnych na rynku. Jaki serwer wybrać? Jak przebrnąć przez gąszcz ofert? Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu na stronę?
Na początku powinniśmy zdefiniować czego tak naprawdę potrzebujemy. W tym miejscu dobrze poświęcić chwilę czasu i dobrze zastanowić się nad naszymi wymaganiami na podstawie których dobierzemy właściwą ofertę. Pozwoli to zminimalizować problemy w przyszłości i zaoszczędzić pieniądze na samym początku.
Mówi się, że na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać, jednak w przypadku serwera nie musimy od razu kupować kombajnu, jeżeli nasz plan zakłada np. uruchomienie małej lokalnie działającej strony www. Rozważmy zatem kilka podstawowych aspektów:

  • Jak duża będzie nasza strona internetowa, czy będzie to duży portal tematyczny, sklep internetowy, czy może jedynie prosta wizytówka firmowa, którą z biegiem czasu rozszeżymy ewentualnie o dodatkowe funkcjonalności.
  • Czy będziemy korzystać z kont poczty email w domenie i w jakiej ilości chcemy posiadać skrzynki.
  • Czy przewidujemy umieszczanie na serwerze dużych plików multimedialnych, prezentacji, filmów, obszernych galerii zdjęć, plików pdf itp.

Serwer na prostą firmową stronę

W większości przypadków z jakimi spotykamy się podczas rozmów z klientami – ich oczekiwania bazują na chęci posiadania średniej wielkości strony firmowej typu wizytówka, często rozszeżonej o blog i rozbudowaną galerię zdjęć służącą za portfolio – np. w przypadku fotografów ślubnych. Klienci przewidują również uruchomienie od jednej do pięciu skrzynek poczty email.

jaki serwer wybrać na firmową stronę internetową?

fot. pixup.pl – Dobry serwer, to nie koniecznie duży serwer.


Tym wymaganiom bez problemu sprosta większość ofert hostingowych dostępnych na rynku w cenie około 100-200 zł za roczne utrzymanie serwera. Często, hostingodawcy niejako w pakiecie oferują też domenę gratis, co samo w sobie pozwala na oszczędność około 12 zł.
Tym samym, pod prostą stronę www nie ma większego sensu zakup serwera za 700, czy 1000 zł rocznie. Od długiego czasu dobieramy dla naszych klientów optymalne plany hostingowe u dwóch sprawdzonych dostawców. W 90% przypadków są to serwery o wspomnianym koszcie do 200 zł za rok. W tej cenie śmiało można znaleźć ofertę, która pozwoli na postawienie stabilnej, często nawet rozbudowanej strony www wraz z kilkoma kontami poczty email.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera?

W większości przypadków np. oferowana powierzchnia rzędu 20GB i tak okazuje się zbyt duża przez co realnie wykorzystywane jest raptem jej kilka procent. O wiele większe znaczenie, niż powierzchnia i miesięczny transfer danych będą m.in:

  • automatyczne tworzenie kopii zapasowych i dostęp do nich
  • szybkość serwera
  • dostępne zasoby w postaci limitu pamięci RAM i chwilowego zużycia procesora
  • szybkie i stałe wsparcie techniczne

To sprawy ważniejsze niż powierzchnia konta, liczba baz danych i GigaBajty transferu. Są one często przemilczane i wyszczególnione dopiero małym drukiem. To trochę jak z zakupem aparatu fotograficznego, gdzie sprzedawcy zachwycają się kolejnymi MegaPikselami matrycy, zupełnie nie zwracając uwagi na bardziej istotne parametry sprzętu.
Najważniejszy jest zatem świadomy wybór serwera i realne dostosowanie jego parametrów do naszych potrzeb. W większości przypadków nie ma sensu przepłacać, a zaoszczędzone pieniądze mogą zostać przeznaczone np. na promocję strony w wyszukiwarkach (adwords, pozycjonowanie). Należy też pamiętać, że w przypadku większości planów hostingowych w przypadku zbliżenia się do górnej granicy wykorzystania planu – bez problemu możemy migrować na wyższy pakiet. Tym samym poniesiemy koszt adekwatny do zużycia zasobów dopiero w chwili w której naprawdę tego potrzebujemy.
zobacz również:

tagi: serwer na stronę, domeny, hosting, poczta email